Loading...

OZE Sveikatos namai

Kaunui neįprastai kuklus pastatas atsirado 1926 metais Žydų sveikatos draugijos „OZE“ („Žydų sveikatos draugijos“ rusiška santrumpa) iniciatyva. Draugija buvo įkurta 1912 metais Sankt-Peterburge, pirmoje XX amžiaus pusėje jos skyriai veikė visoje Europoje, draugija steigė poliklinikas, vaikų stovyklas, sanatorijas, sporto bei sveikatingumo centrus. Prie Kauno sveikatos namų statybos savo lėšomis prisidėjo turtinga Frumkinų šeima, norėdama pagerbti mirusį gydytoją Simoną Frumkiną, tad naujas centras buvo pavadintas jo vardu. Pinigai statyboms buvo gauti ir iš Amerikos žydų labdaros draugijos „Joint“ bei „OZE“ draugijos skyriaus Berlyne.

Manoma, jog projektą iš vokiečių architektų Krečmerio ir Šragenkės „pasiskolino“ ir Kauno senamiesčiui pritaikė statybos technikas Grigorijus Mazelis. Tai buvo gimnastikos salė su pagalbinėmis patalpomis. Sportuoti čia galėjo visi norintieji, o jau 1928 metais salėje pradėta organizuoti poezijos vakarus ir kitus kultūros renginius. Bandyta net rodyti kino filmus, bet ši veikla greitai buvo uždrausta, neįvykdžius priešgaisrinių reikalavimų. Nedidelio pastato sparnuose taip pat tilpo higienos muziejus, auditorija, ambulatorija bei soliariumas.

Pastatas išsiskiria savo formų apvalumu ir pasikartojančiu arkos motyvu. Jo centre yra puscilindrinis rizalitas su dideliu arkiniu įėjimu į prieangį. Įgilintas vidinis balkonas virš pirmojo aukšto beveik uždengia mažas antro ankšto langų arkas, todėl susidaro įspūdis, kad pastatas labai žemas. Įėję į vidų pamatysite įdomią eilę salės durų, papuoštų Art Deco stiliaus „spinduliais“. Šiandien čia veikia Kauno apskrities sporto medicinos centras.

Vietovės panorama

Vietovės žemėlapis