Atminties portalai - Kauno žydų paveldas
Kraunama...

Žydų istorijos ir kultūros paminklai Kaune

Image

Lietuvos žydų kultūros paveldas yra neatsiejama Lietuvos valstybės istorijos dalis. Kaune žydai pradėjo kurtis palyginti vėlai, o apie pastatus, susietus su žydų religine, labdaringa, edukacine veikla galima kalbėti tik nuo XIX amžiaus vidurio, nes tik tuo metu Rusijos caro valdžia leido žydams laisvai gyventi ir statytis namus Kauno miesto teritorijoje. Iki I pasaulinio karo mieste atsirado daugybė maldos namų bei sinagogų ir nemažai socialinės rūpybos įstaigų. Lietuvai tapus nepriklausoma valstybe, skleidėsi Kauno žydų kultūrinis gyvenimas, buvo statomos mokyklos, bendruomeniniai bei privatūs pastatai, daug žydų architektų prisidėjo prie modernistinio Laikinosios sostinės vaizdo formavimosi. Tarpukario Kaune gyveno apie 37 tūkstančiai žydų. 1940 metais, atėjus sovietams, jų organizacijos buvo uždraustos, mokyklos ir sinagogos uždarytos, pastatai nacionalizuoti. Antroji, nacių okupacija atėmė ir jų gyvybes: 1941-1944 metų Holokaustą išgyveno apie 3 tūkstančiai Kauno žydų. Dauguma išgyvenusiųjų nacių koncentracijos stovyklose į Lietuvą nebegrįžo, o tie, kuriems pavyko išsigelbėti Lietuvoje, iš jos išvyko. Šiandien Kauno žydų kultūrą – gubernijos centro ir Laikinosios sostinės gyvenimo dalį – mini tik išlikę pastatai.

Interaktyvus žemėlapis

Interaktyvus žemėlapis, kuriame sužymėtos žydų paveldo vietos Kaune.

Atidaryti

Image Image

Virtualūs turai

Žaidimas

Virtualusis turas paverstas nesudėtingu žaidimu, kurį galite žaisti naršyklėje arba virtualiosios realybės akiniuose. Kiekvienoje vietovėje reikia surasti praeities laikraštį. Jį suradus ir perskaičius atsiras portalas į kitą vietovę. Taip keliaujant per portalus apeisite visas vietoves, o pabaigoje žaidėjų lauks siurprizas.

Atidaryti

Virtualusis turas

Nesužaidybinta virtualaus turo versija, kurią galite peržiūrėti naršyklėje arba virtualiosios realybės akiniuose. Skirtingai nei žaidime, ture prieinamos visos vietovės ir jų detalūs aprašymai.

Atidaryti

Žinynas

Projekto metu surinkta informacija apie žydų paveldą Kaune pateikiama interneto enciklopedijos pavidalu.

Atidaryti

Image

Papildytosios realybės portalai

Papildytosios realybės portalams sukurta išmanioji programėlė. Žemiau rasite instrukcijas, kaip įsidiegti ir naudoti programėlę savo telefone ar planšetėje.

Image

Nemokamai įsidiekite programėlę iš Google Play parduotuvės

Nueikite į Google Play parduotuvę ir įveskite paieškoje "atminties portalai". Įdiekite rastą programėlę. Neradus programėlės ieškokite šiuo adresu: https://play.google.com/store/apps/details?id=lt.vrlab.atmintiesportalai

Nueikite į Google Play parduotuvę ir įveskite paieškoje "arcore". Rastą programėlę įdiekite.

Atidarykite įdiegtą programėlę ir atverkite pasirinkto paveldo objekto portalą. Pamatysite kameros vaizdą. Nuskenuokite žemės plokštumą ir padėkite ant jos portalą.

Atidarius portalą pro jį matysite paveldo objektą. Pereikite per portalą į paveldo tikrovę. Apžiūrėkite paveldo objektą judėdami aplinkoje.

bibliotekos logo
vrlab logo kaunas in logo
LKT logo