Loading...

Jokūbas Mesenbliumas

Jokūbas Mesenbliumas (Jacob Messenblum, Jacques Missene, 1894 m. balandžio 15 d. Vilniuje – 1933 m. gegužės 8 d. Kaune) – tarpukario Lietuvos žydų dailininkas, Vilniaus meno mokyklos auklėtinis, tapytojas ir grafikas.

Baigė Vilniaus meno mokyklą, dirbo dailės mokytoju Kauno žydų realinėje gimnazijoje. Vienas iš jo auklėtinių – žymus žydų dailininkas Arbit Blatas.

J. Mesenbliumas buvo pirmasis žydų dailininkas, pradėjęs aktyviai reikštis nepriklausomoje Lietuvoje. Kartu su pripažintais tapybos meistrais lietuviais, pasižymėjusiaisdar iki I Pasaulinio karo, jis dalyvavo kasmetinėse dailės parodose nuo 1921 iki 1923 m. Pastarųjų metų parodai išskirtinį dėmesį rodė ne tik spauda, kultūros veikėjai, užsienio svečiai, bet ir ministrų kabinetas, Prezidentas Aleksandras Stulginskis. J. Mesenbliumas buvo pristatęs 3 darbus, kurie susilaukė teigiamų kritikų atsiliepimų: „Žydas“, „Vartai“ ir „Kiemas“.

Nuo 1924 m. iki savo mirties 1933 m. dailininkas savo kūrybą eksponavo vien užsienyje. Jau sunkiai sirgdamas 1932 m. grįžo į Kauną, kur mirė kitų metų vasarą, taip ir nesulaukęs pripažinimo. Tačiau po mirties dailininkas Lietuvoje tapo labai populiarus – jo kūryba buvo pristatyta lietuvių meno parodose Rygoje ir Taline, vyko du atminimo renginiai su 1918-1932 m. laikotarpio kūrybos pristatymu Žydų realinėje gimnazijoje bei Nepriklausomame salone. Dailininko biografijos pristatymas ir kūrinių ekspozicija pastarajame pritraukė daug lankytojų, teigiamų spaudos atsiliepimų. Parodoje buvo apie 160 darbų: 120 tapybos kūrinių (daugiausia portretų ir natiurmortų) bei 40 piešinių iš žydų kapinių puošybos. Dauguma J. Mesenbliumo paveikslų, linoraižinių yra likę užsienyje.

1998 m. J. Mesenbliumo kapas senosiose Žaliakalnio žydų kapinėse Kaune įtrauktas į Kultūros vertybių registrą.

Vietovės panorama

Vietovės žemėlapis