Loading...

Elhanano Elkeso namas

Medicinos mokslų daktaras Elchananas Elkesas buvo vienas žinomiausių Kauno gydytojų, Žydų ligoninės Vidaus ligų skyriaus vedėjas, žymus sionistinio judėjimo veikėjas. 18 metų jis buvo Vokietijos pasiuntinio Lietuvoje asmeninis gydytojas. 1941 metų vasarą, naciams pareikalavus sudaryti geto seniūnų tarybą (Judenratą), jos pirmininku žydų bendruomenė išrinko visų gerbiamą daktarą Elkesą; išvežtas į Dahau (Landsbergo) koncentracijos stovyklą, jis žuvo 1944 metais. Žmona Miriama išgyveno Štuthofą ir apsigyveno Izraelyje. Elkeso vaikai Joelis ir Sara 1935 metais išvažiavo mokytis į Didžiąją Britaniją ir taip išvengė Holokausto. Sūnus Joelis Elkesas (1913-2014 m.) tapo garsiu gydytoju-psichiatru.

Namą butams ir privačiai ligoninei Elkesai pasistatė 1930 metais. Vieno gražiausio Kauno modernistinio namo projekto autorius – inžinierius Mikas Grodzenskis, techninę priežiūrą vykdė inžinierius Edmundas Frykas. Įspūdingais rizalitais „banguojantis“ fasadas su horizontaliai sujungtomis plačių langų juostomis buvo simetriškas. Virš portalo ir tarp langų pastebimos „tautiniam stiliui“ būdingos medžio drožybos imitacijos. Kiemo fasadą puošia įstiklintas erkeris-oranžerija, į kurį galima patekti iš namo viduryje esančios laiptinės. Į butus buvo įeinamą per vestibiulius, kurių forma kiekviename aukšte skirtinga: I aukšto vestibiulis aštuioniakampis, II aukšto – ovalinis, o III aukšto – šiašiakampio rombo forma. Lubos papuoštos žvaigždės formos gipsatūra. Savininkų šeima gyveno dideliame bute antrame aukšte.

Čia buvo ir ligonių priimamasis bei privati ligoninė. Pirmame ir trečiame aukštuose buvo po du nuomojamus butus. 1931-1932 metais viename šio namo butų veikė Vengrijos garbės konsulatas. 1936-1940 metais trečio aukšto butas buvo nuomojamas Suomijos konsulatui. Sovietų valdymo metais name veikė Tuberkuliozės dispanseris. 1979-1982 metais vietoje buvusios mansardos buvo padarytas ketvirtas aukštas, atkartojantis kitų aukštų modernistines formas, o iš vakarų pristatytas priestatas su įvažiavimu. 2001 metais pastatas atiteko KTU, o 2018 metais buvo parduotas privatiems investuotojams. Ant namo yra 1994 metais atidengta memorialinė lenta, skirta Kauno geto sunaikinimo 50-mečiui.


Warning: Undefined array key "panos" in /home/kaaslt/domains/kaunas.mvb.lt/public_html/zydupaveldas/encyclopedia.php on line 170

Vietovės žemėlapis