2023-03-20,      Naujienos

Tyrimas atskleidė: Lietuvos viešosios bibliotekos gerina lankytojų gyvenimo kokybę

2022 m. pabaigoje atliktas Lietuvos viešųjų bibliotekų lankytojų tyrimas atskleidė, kad 89 proc. lankytojų į biblioteką užsuka bent kartą per mėnesį, 46 proc. bent kartą per savaitę naudojasi bibliotekos internetu ir 92 proc. patvirtino, kad bibliotekos teikiamos paslaugos pagerino jų gyvenimo kokybę. Tyrimą Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos užsakymu atliko bendrovė „Kantar“ (apklausta 2990 respondentų). Surinkti duomenys lyginti su 2019 m. atliktos viešosios interneto prieigos vartotojų apklausos duomenimis.  

„Džiugina, kad, didžiosios daugumos lankytojų manymu, per pastaruosius penkerius metus pagerėjo bibliotekų teikiamų paslaugų kokybė. Tikime, kad tokiam vertinimui teigiamos įtakos turėjo ir kartu su Kultūros ministerija 2022 m. užbaigtas bibliotekų infrastruktūros atnaujinimo projektas. Šį pokytį rodo gerokai išaugęs bibliotekų techninės įrangos ir interneto ryšio vertinimas – atitinkamai nuo 8,4 ir 9,0 balų 2019 m. jis padidėjo iki 9,4 balo praėjusiais metais“, – įžvalgomis dalijasi Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas. 

Bibliotekų veikla vertinama labai gerai  

Lietuvos bibliotekų teikiamas paslaugas lankytojai vertina labai gerai (bendro vertinimo vidurkis siekia 9,5 iš 10 balų). Palankią lankytojų nuomonę apie bibliotekų veiklą rodo ir NPS (angl. Net Promoter Score) indeksas, apibūdinantis lankytojų pasitenkinimo ir lojalumo lygį, – bibliotekų NPS siekia 88 proc.  

Geriausiai vertinami bibliotekų veiklos aspektai: bibliotekininkų konsultacijos, pagalba ieškant ir naudojantis informacijos šaltiniais ir bibliotekos aptarnavimo kokybė; taip pat palankiai vertinami bibliotekose organizuojami renginiai, mokymai bei edukacijos. Tyrimas parodė, kad lankytojai naudojasi plataus spektro bibliotekų paslaugomis ir apskritai yra linkę teigiamai vertinti bibliotekas visais aspektais, o galvojant apie veiklos tobulinimą, lieka erdvės bibliotekų patalpoms ir elektroninėms paslaugoms gerinti, taip pat bibliotekos, kaip laisvalaikio praleidimo vietos ne tik kaime, bet ir mieste, populiarinimui. 

9 iš 10 lankytojų pripažįsta, kad naudojimasis bibliotekos teikiamomis paslaugomis turi įtakos jų gyvenimo kokybei, o labiausiai prisideda prie bendrakultūrio išprusimo. Bibliotekos svarbios ir informacinio raštingumo ugdymui, ir dvasiniam asmenybės tobulėjimui, taip pat padeda spręsti praktines problemas. 

Nemažėja naudojimasis internetu bibliotekose  

Palyginti su 2019 m., padaugėjo lankytojų, kurie bibliotekos internetu naudojasi bent kartą per savaitę, – nuo 38 iki 46 proc. Daugiausia lankytojų (6 iš 10) internetu bibliotekose naudojasi naujienoms skaityti ir bendrauti. Kas antram lankytojui internetas reikalingas enciklopedijoms naršyti, ieškant informacijos sveikatos priežiūros klausimais, naudotis elektroninėmis viešosiomis paslaugomis. Palyginti su 2019 metais, lankytojai bibliotekoje internetu dažniau tvarko finansinius reikalus, skaito naujienas bei naudojasi elektroninėmis viešosiomis paslaugomis.  

Bibliotekoje naudodamiesi internetu lankytojai susiranda patikimus informacijos šaltinius (43 proc.), ieško informacijos, padedančios rūpintis sveikata, (35 proc.) ir bendrauja su artimaisiais (33 proc.). Palyginti su 2019 m., padaugėjo lankytojų, kuriems internetas bibliotekoje yra reikalingas pasiekti sveikatos paslaugas, elektroniniu būdu susisiekti su valstybinėmis ar savivaldos institucijomis, internetu įsigyti daiktų ar paslaugų. Taip pat nustatyta, kad naudojimasis bibliotekos internetu padėjo lankytojams praturtinti laisvalaikį (61 proc.), rūpintis sveikata (35 proc.), geriau atlikti darbą (30 proc.), sutaupyti pinigų (20 proc.), susirasti darbą (8 proc.) bei uždirbti pinigų (5 proc.). 

Medijų ir informacinio raštingumo svarba 

67 proc. bibliotekų lankytojų palankiai vertina savo gebėjimą kritiškai vertinti informaciją. Pusė apklaustųjų ieškodami informacijos internete naudojasi paieškos sistemomis, taip pat išbando visus galimus paieškos būdus. Daugiau kaip pusei bibliotekų lankytojų pavyksta identifikuoti informacijos pateikimo skirtumus interneto puslapiuose, laikraščiuose ar televizijos kanaluose, tačiau dažniau šiuos nesutapimus linkstama ignoruoti (tik kartais atkreipia į tai dėmesį ar bando informaciją palyginti). 

Per pastaruosius metus nuomonę pilietiniais klausimais išreiškė daugiau kaip 44 proc. apklaustų bibliotekų lankytojų. Dažniausiai buvo aukojami pinigai pilietiniais ar politiniais tikslais (28 proc.). Žymiai aktyvesni buvo miestų gyventojai: jie dažniau aukojo pinigus (35 proc.), pasirašė peticiją paremdami pilietinę ar politinę iniciatyvą (23 proc.), dalyvavo taikioje demonstracijoje (6 proc.).  

Kviečiame išsamiau susipažinti su atlikto tyrimo ataskaita. 

Užsisakyti naujienlaiškį

Pageidavimai / atsiliepimai

Naujausi įrašai

Petraitytė

Neringos Petraitytės tapybos ir akvarelių paroda „Pastebėjimai“

Birželio 1 – liepos 31 d. Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos „Aušros“ padalinyje, Aušros g. 37, veiks Neringos Petraitytės tapybos ir akvarelių paroda „Pastebėjimai“. Parodą ...
vasara su knyga 2023

Skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“ kviečia atrasti knygas, kurios (pa)tinka

„Skaitymas tau tinka!“ – šių metų šūkiu tikina Lietuvos apskričių ir savivaldybių viešosios bibliotekos, ir vėl skelbiančios kasmetinį, jau aštuntąjį, skaitymo iššūkį „Vasara su knyga“. ...
Kalniečių parko skaitykla web

Kalniečių parko skaityklos atidarymas

Kauniečių pamėgta Kalniečių parko skaitykla grįžta antrajam sezonui. Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia į skaityklos atidarymą, kuris vyks birželio 1 d.   Nuo 11 ...
Robotika2.Tado Žalionio nuotr.

Nemokami robotikos užsiėmimai

Birželio 8, 15, 22, 29 ir liepos 13, 20, 27 d. 15–19 val. kviečiame į nemokamus robotikos užsiėmimus 8–12 metų amžiaus vaikams, kurie vyks Kauno ...

Rekvizitai

Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka

Savivaldybės biudžetinė įstaiga

Laisvės al. 57, LT-44305 Kaunas

Įmonės kodas: 290145360

El. p. info@kaunas.mvb.lt

Tel. (8 37) 22 63 22

© 2018 Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka. Visos teisės saugomos

Svetainė atnaujinta 2023-05-31