Šančių biblioteka (Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Šančių padalinys) šiemet mini savo 100 metų jubiliejų. Per pirmuosius gyvavimo dešimtmečius bibliotekai savo buvimo vietą teko keisti keletą kartų. Ne visada patalpos buvo tinkamos, erdvios ir pritaikytos bibliotekai ir skaitytojams. Tačiau Šančių bibliotekai vienai pirmųjų Kaune teko įsikurti naujose, moderniai suplanuotose ir jai skirtose patalpose – 1939 m. pastatytoje Šančių pradžios mokykloje, Sandėlių g. 7 (dabar Kauno suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras). Šiose patalpose biblioteka veikia ir šiandien. Kviečiame susipažinti su pastatais, kuriuose biblioteka Šančiuose yra veikusi per savo gyvavimo šimtmetį.
A. Juozapavičiaus pr. 44
Pirmuosius savo lankytojus 1923 m. sausį ką tik įsteigta biblioteka (tuo metu vadinama Šančių liaudies skaitykla) priėmė šiame XIX a. pabaigoje statytame pastate. Skaityklai buvo skirtas vienas kambarėlis, šalia mokėsi pradinės mokyklos Nr. 5 moksleiviai.
A. Juozapavičiaus pr. 65
1925 m. Šančių liaudies skaitykla buvo įkurdinta prekybininko Jankelio Gutmano mediniame name. Tame pačiame pastate mokėsi ir pradinės mokyklos Nr. 27 moksleiviai. Bet ir čia skaitykla dirbo neilgai – iki 1932 m.
A. Juozapavičiaus pr. 77A
Namas, kuriame 1932–1940 m. buvo įrengta skaitykla, iki mūsų dienų neišliko. Mediniame name veikusi skaitykla buvo labai populiari, gausiai lankoma. Paskaityti laikraščių ir žurnalų, kurių skaitykloje buvo daugiau kaip 50 pavadinimų, užsukdavo priešais biblioteką įsikūrusio „Metalo“ fabriko darbininkai. Kaip rašė to meto spauda, skaitykla gaudavo ne tik Lietuvoje, bet ir Vokietijoje, Latvijoje, Amerikoje leidžiamus laikraščius.
A. Juozapavičiaus pr. 85
Nepalankus laikas skaityklai buvo karo metai. 1941 m. labai neilgam bibliotekai teko įsikurti šiame pastate.
Danų g. 6
Šiame name Šančių biblioteka ir skaitykla dirbo 1941–1947 m. Bibliotekai teko trys kambarėliai: vienas skaityklai, kiti abonementui ir archyvui.
Sandėlių g. 7
1939 m. Drobės ir Sandėlių gatvių kampe buvo pastatyta architekto, statybos inžinieriaus Felikso Bielinskio projektuota Šančių pradžios mokykla. Joje 1940 m. pradžioje jai skirtose patalpose įsikūrė Šančių liaudies skaitykla. Bibliotekai skirtos patalpos buvo erdvios: pirmame aukšte veikė vaikų skaitykla, antrame – suaugusiųjų. Deja, čia biblioteka dirbo labai trumpai. Vokiečių okupacijos metu Šančių skaitykla buvo iškraustyta ir savo vietą keitė du kartus iki kol 1947 m. grįžo į savo dabartines patalpas Sandėlių g. 7.