2021-06-01,      Naujienos

Rekomendacijos skaitymo iššūkiui „Vasara su knyga“

Birželio 1 d. prasideda visą vasarą truksiantis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“. Šiemet jo šūkis – „Knyga – vasaros desertas!“. Skaitymo iššūkio dalyviai kviečiami registruotis interneto svetainėje vasarasuknyga.lt, atlikti penkias smagias užduotis ir laimėti vertingų prizų. 

Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia dalyvauti iššūkyje ir pateikia rekomendacijas visoms penkioms iššūkio užduotims tiek mažiesiems, tiek ir suaugusiems skaitytojams. 

REKOMENDACIJOS SUAUGUSIEMS

Perskaityk detektyvinę knygą

 • Peter Hoeg „Panelės Smilos sniego jausmas“. Meistriška, intriguojanti detektyvinė istorija apipinta keliomis siužeto gijomis. Alsuojanti ledu ir nukelianti į Grenlandiją…
 • A. J. Finn „Moteris lange“. Kur baigiasi realybė ir prasideda paranoja? Ana Foks jau dešimt mėnesių neišeina iš namų. Tarsi vaiduoklis kasdien klaidžiodama po kambarius menkavertiškumo jausmą skandina vyne, panikos ir agorafobijos priepuolius malšina vaistais, vakarais žiūri senus filmus ir pro fotoaparato objektyvą atidžiai stebi kaimynų gyvenimus. Anapus parko atsikrausčiusi Raselų šeima iš karto patraukia Anos dėmesį.
 • Anna Johannsen „Mergaitė pajūryje“. Vyriausioji komisarė Lena Lorencen dalyvauja plataus masto paieškose Šiaurės Fryzų saloje Fiore. Dingo keturiolikmetė Marija Logener, kilusi iš itin religingos šeimos ir visų apibūdinama kaip pagal savo amžių neįprastai brandi. Antrą paieškos dieną mergaitė randama nuošaliame pajūrio ruože su perpjautomis venomis.
 • Rydahl & Kazinski „Undinėlės mirtis“. Žiauriai išniekinama ir nužudoma Gatvelyno nuodėmių namuose gyvenusi prostitutė Ana, o nusikatimu apkaltinamas Hansas Kristianas Andersenas…
 • Anthony Horowitz „Šilko rūmai“. Londonas, neįprastai šaltas 1890-ųjų lapkričio vakaras. Elegantiškas vyriškis įžengia į Šerloko Holmso butą Beikerio gatvėje ir papasakoja, jog jį persekioja keistas žmogus. Jo teigimu, tai vienintelis likęs gyvas Bostono nusikaltėlių gaujos narys. Ar jis perplaukė Atlanto vandenyną, kad atkeršytų tam, kuris prisidėjo likviduojant gaują?

Perskaityk knygą, kurios pavadinimą sudaro ne mažiau kaip 4 žodžiai

 • Haruki Murakami „Negailestinga stebuklų šalis ir pasaulio galas“. Romanas panardins jus į dviejų izoliuotų ir keistų pasaulių gyvenimą. Viename jų – šiuolaikinis Tokijas: herojai klausosi Bobo Dilano, mėgaujasi italų virtuve ir rūpinasi gyvybiškai svarbių duomenų saugumu kompiuterizuotoje bei informacijos revoliuciją išgyvenančioje visuomenėje. Antrasis pasaulis – mažas, keistai nykus, uždaras Miestas. Nepasiklyskite…
 • Fredrik Backman „Močiutė perduoda linkėjimų ir atsiprašo“. Šio romano centre – septynmetė Elsa. Jos gyvenimas nelepina: tėvai išsiskyrę, mokykloje kiti vaikai  užgaulioja, o daugiabutis, kuriame gyvena, kupinas keistų ir bauginančių kaimynų. Visa laimė, kad šalia, tame pačiame name, gyvena mylima močiutė – ekscentriška, su niekuo nesiskaitanti persona, kuri, jei reikės, yra pasiruošusi apginti mylimą anūkę nagais ir dantimis.
 • Joanna Glen „Kita Augustos Houp pusė“. „Gerai pažįstu mažą apgamo dėmelę ant dešinio Julijos žasto ir tamsią strazdaną ant kairio bevardžio piršto, ši padeda jai atskirti kairę nuo dešinės. Ir lygiai taip pat pažįstu jos vidų. Pajuntu Julijos ašaras dar joms nepradėjus byrėti – noriu jas sulaikyti, taip, noriu jas sulaikyti, nors negaliu, tokia yra tiesa. Išgirstu jos juoką dar jam nenuskambėjus, o jos juokas prajuokina ir mane. Jos mielas šviesus juokas. Taigi, tavo dvynys yra tavo namai.“
 • Robert Dugoni „Nepaprastas Semo Pragaro gyvenimas“. Samuelis Hilas į pasaulį žvelgia kitokiomis akimis. Dėl itin retos mutacijos – akių albinizmo – berniukas gimė su raudonais vyzdžiais. Nieko nuostabaus, kad nuo pat kūdikystės Samuelis sulaukdavo išskirtinio aplinkinių dėmesio, o pradėjęs lankyti mokyklą iš karto buvo pradėtas vadinti „velnio vaiku“ ir „Semu Pragaru“.
 • Ottessa Moshfegh „Mano miego ir poilsio metai“. Tai pasakojimas apie keistuolę, kuri susvetimėjimo su šiuo pasauliu jausmą malšina įvairiais vaistais. Apimta tykaus įtūžio, ji brenda per jų sukeltą miglą, kol ima suprasti – susvetimėjimas gali būti ne tik priimtinas, bet ir būtinas.

Perskaityk literatūrine premija apdovanotą knygą

 • Harper Lee „Nežudyk strazdo giesmininko“. Knygos siužetas nukelia į didžiosios depresijos laikotarpį, išgalvotą Meikombo miestą Alabamoje. Istorijos pasakotoja – smalsi mergaitė Džina Luiza, mėgstanti žaisti su vyresniu broliu Džeimiu, draugu Dilu ir visada atkakliai kovojanti dėl bet kokios neteisybės.
 • Anna Burns „Pienininkas“. Bevardžiame mieste nėra nieko blogiau negu būti įdomiai, nes tai reiškia, kad esi pastebima, o būti pastebimai – pavojinga. Ypač kai bendruomenėje, kur teritorijos pasidalijusios į „šiapus“ ir „anapus“, kur yra neutralių ir išdavikiškų televizijos laidų, teisingo ir neteisingo sviesto, draudžiamų ir leistinų vardų, ką bedarytum, viskas yra politinis pareiškimas
 • George Saunders „Linkolnas bardo“. 1862 m. vasaris. Jungtinėse Amerikos Valstijose jau beveik metus vyksta pilietinis karas. Kovos prasidėjo itin rimtai ir pamažu visi supranta, kad tai bus ilgas ir kruvinas laikotarpis. Tuo pat metu prezidento Linkolno vienuolikmetis sūnus Vilis guli ligos patale be jokios vilties išgyventi…
 • Olga Tokarczuk „Bėgūnai“ – tai kelionė po pasaulį ir žmogaus kūną. Visas istorijas galima suskirstyti į dvi dalis – vienos iš jų pasakoja apie keliones, o kitos – apie žmogaus kūną. Apie žmogaus kūną čia kalbama ne kaip apie jo dvasios buveinę, o kaip apie organų ir audinių visumą, apie žmogaus anatomiją.
 • Julian Barnes „Pabaigos jausmas“ – istorija apie tai, kaip žmonės veikia vieni kitų likimus, prisiminimai sužadina pamirštus jausmus, o nuomonė apie senus pažįstamus po daugelio metų ūmai pasikeičia.

Perskaityk praėjusiame tūkstantmetyje išleistą knygą

 • Marianne Fredriksson „Ana, Hana ir Johana“. Ana, Hana ir Johana – trys tos pačios šeimos skirtingų kartų moterys. Tai knyga apie meilę, kelianti klausimą: ar galės moterys kada nors tapti laisvos? Ar egzistuoja asmeninė nepriklausomybė?
 • Salman Rushdie „Vidurnakčio vaikai“. Vieną vidurnaktį, tąnakt, kai skelbiama Indijos nepriklausomybė, gimsta tūkstantis ir vienas vaikas. Tai vidurnakčio vaikai, nepaprasti, paslaptingi, dėl savo gimimo aplinkybių įgiję stebuklingų galių – vieni jų skraido, kiti keičia pavidalą, vaikšto vandeniu, savo grožiu keri aplinkinius, keliauja laiku…
 • Patrick Suskind „Kvepalai. Vieno žudiko istorija“. Žanas Batistas Genujis vienintelis žinojo, kad tobulų kvepalų nėra ir vienintelis mokėjo juos sukurti. Ir sukūrė, daugybę ypatingų, tobulų kvapų…
 • Gi De Mopasanas „Mielasis draugas“. Jis žavus ir patinka visokiausio rango damoms – nuo gatvės merginų iki aukštuomenės salonų šeimininkių, bet jam trūksta turtų ir šlovės. Jis užsispiria jų įgyti ir drąsiai ima pasinaudodamas savo kerais kopti karjeros laiptais.
 • Jurga Ivanauskaitė „Ragana ir lietus“. Romanas apie kūną ir sielą, meilę ir nuodėmę, skausmingą jaunos moters aistrą kunigui, kuris net užsidaro vienuolyne.

Perskaityk linksmą knygą 

 • Jojo Moyes „Povo turgelis“. Tai istorija apie tikrą draugystę, susitaikymą su praeitimi ir kelionę į tikrąją laimę.
 • Claudia Keller „Dovanoju tau savo vyrą“. Visi kurortinio miestelio gyventojai pavydi Hanai vyro – mokslų daktaro, dviejų šaunių dukterų ir sveikų anūkų. Daug metų Hana ir pati manė gyvenanti puikiai, be jokios atodairos aukojosi vyrui, bei blizgino didžiulį namą. Ir staiga lyg perkūnas iš giedro dangaus ją pritrenkia žinia: vyras turi meilužę! 
 • Frédéric Beigbeder „Žmogus, kuris verkia iš juoko“. Kadaise jis už didžiulius pinigus vesdavo įžymybėms skirtus renginius ir visi alpo dėl jo sąmojo ir ciniškų juokelių. O kaip jam gyventi dabar, kai bet kuri namų šeimininkė ar spuoguotas jaunuolis gali transliuoti savo nuomonę YouTube kanalu milijonams sekėjų, neišleisdami tam nė cento?
 • Juozas Erlickas „Pranašystės“.
  K. Kaip sekėsi rašyti?
  J. E. Gerai. Bet, aišku, stengiaus, kad nebūtų pernelyg gerai. Mat jei perskaitę knygą visi tik skėsčios rankom: „Geriau jau nebegali būti!“, tai kitos mano knygos nebeskaitys. Aš noriu palikti viltį.
  K. Ką reikėtų žinoti žmonėms, kurie Jūsų knygą atsivers pirmąsyk?
  J. E. Žmonės gali nieko nežinoti. Viskas jiems ten bus paaiškinta.
  K. Ką daryti tiems, kurie knygos nespės įsigyti?
  J. E. Nieko nebepadarysi. Teks susitaikyti su mintimi, kad gyvenimas praėjo pro šalį.
 • Susan Mallery „Kalifornijos merginos“. Istorija apie seseris, drauge įveiksiančias sunkumus ir atversiančias naują gyvenimo puslapį, palydėsiančios mus į meilės, žavesio ir subtilaus humoro kupiną pasaulį.

REKOMENDACIJOS VAIKAMS

Perskaityk detektyvinę knygą

 • Emily MacKenzie „IEŠKOMAS knygų vagis – triušis Ralfis“. Itin nuotaikingas pasakojimas apie triušį Ralfį, kuris už viską labiausiai dievina… knygas! Jam patinka skaityti viską: nuotaikingus pasakojimus, romanus, komiksus ir net receptų knygas. Tačiau vieną dieną, perskaitęs visas savo knygas, Ralfis pradeda sliūkinti į kitų žmonių namus, skaityti jų knygas ir net jas vogti! Ar pavyks sustabdyti Ralfio knygų vagystes išsiaiškinsite perskaitę šį intriguojantį pasakojimą.
 • Otfried Preußler „Plėšikas Hocenplocas“. Ar girdėjote? Nukniauktas puikusis močiutės kavos malūnėlis! Be jokios abejonės – tai nedorėlio plėšiko Hocenploco darbas. Miestelio policija prieš jo niekšybes atrodo bejėgė, tad Kaspariukas su Zepuku nutaria patys sulaikyti plėšiką bei atitaisyti močiutei padarytą skriaudą.
 • Adrew McDonald „Tikrieji balandžiai nebijo pavojų“. Balandis Naminis ūkyje garsėjo kaip tas, kuriam ne visi namie. Juk jis mėgo persirenginėti! Bet išaušo diena, kai jį surado karvelis Didžiagurklis ir pakvietė prisijungti prie ypatingų balandžių būrio. Jie – stiprūs, lankstūs ir greiti. O svarbiausia – jie gaudo blogiukus ir padeda visiems, kam prireikia pagalbos!
 • Kęstutis Kasparavičius „Dingęs paveikslas“. Kilmingas šuo Profesorius Adelbertas pasikviečia svečių, norėdamas jiems parodyti naujausią savo pirkinį – XVII amžiaus Nyderlandų dailininko paveikslą „Kiemšunis“. Kol visi svečiai vaišinasi nepaprastai skaniu braškiniu tortu, paveikslas netikėtai dingsta iš paauksuotų rėmų! Gudrusis lapinas Inspektorius Fuksas iškart imasi tyrimo. Kas galėjo nukniaukti vertingąjį pirkinį: nejaugi mokslingasis ožys Daktaras Deziderijus ar geraširdis lokys – Gydytojas Bernardas?
 • Sally Morgan „Šerlokas Holmsas. Baskervilių šuo“. Žaidimas prasidėjo, ir geriausiam detektyvui pasaulyje reikia tavo pagalbos. Vatsonas išvykęs, o Holmsas turi ištirti keturias sudėtingas bylas. Pirmyn į Viktorijos laikų Angliją!

Perskaityk knygą, kurios pavadinimą sudaro ne mažiau kaip 4 žodžiai

 • Laura Owen „Vinė ir vienos raganos orkestras“. Vinė – ne šiaip raganėlė, o Vilburas – ne šiaip juodas pasišiaušęs raganos katinas. Tai linksmiausia ir nutrūktgalviškiausia porelė. Su jais nuotykiai ir juokai – už kiekvieno kampo!
 • M. Barrie „Piteris penas ir Vendė“. Šioje knygoje, aišku, pasakojama apie mane – patį šauniausią berniukų vadą. Juk tai aš atvedžiau juos visus į Niekados šalį (jūs irgi esat čia lankęsi). Ir netgi suradau jiems mamą! Juk tai aš kasdien prigalvoju pavojingų nuotykių.
 • Lina Žutautė „Netvarkos nykštukas ir netikėtas svečias“. Jaukiame namelyje, mėnulyje, ramiai gyveno Netvarkos nykštukas. SAVO lovelėje sapnavo saldžiausius sapnus, labai mėgo maudytis SAVO vonioje, gaminti SAU pusryčius ir prižiūrėti SAVO pabaisą Tingiu Nė Krust. Bet vieną dieną į jo namus atklydo Mucis ir sujaukė įprastą Netvarkos nykštuko gyvenimą. Dabar jau perpus teko DALYTIS ne tik vonia, virtuve ar lovele, bet ir SAVO geriausiais draugais.
 • Linas Jonauskas „Kur ieškoti rudojo lokio ir kiti nutikimai gamtoje“. Ar kada susimąstei, kokia įspūdinga gamta mus supa? Srauniame upelyje prie Vilniaus neršia didingos lašišos, o Lietuvos šiaurėje giliai po žeme tūno daugybė dinozaurų laikų įrodymų. Ką čia! Į mūsų šalį kasmet pasisvečiuoti užsuka galingi rudieji lokiai. Neriam į nuotykius!
 • Andreas H. Schmachtl „Tilda Kruopelytė. Draugai iš Erškėtrožių tako“. Tildai Kruopelytei ir bičiuliams nėra kada liūdėti: reikia pažadinti dieną su giesmininke liepsnele, reikia paskraidyti oro balionu ir įsikurti nakčiai švyturyje, reikia išvaduoti įkliuvusią Molę, aplankyti triušių olas ir išgelbėti kertamus medžius. Maža to, draugai turi sugauti vaiduoklį ir įminti keistą gamtos mįslę. Bet smagiausia visiems susibėgus pas Tildą šnekučiuotis gurkšnojant kvapnią arbatą ir kramsnojant gardžiuosius pelės pyragus…

Perskaityk literatūrine premija apdovanotą knygą

 • Shaun Tan „Atokaus priemiesčio istorijos“. Lauki iš svečios šalies atvykstančio riešuto dydžio studento? O galbūt atradai namuose vidinį kiemą, kuriame metų laikai atvirkšti? Shaun Tan atskleidžia dar negirdėtas kasdienio gyvenimo paslaptis: pačių pasidarytus gyvūnėlius, pavojingas vestuves, bevardę šventę ir dar daug kitų. Iš viso penkiolika paprastai nepaprastų atokaus priemiesčio istorijų. Jas skaityti gali vaikai, tiek suaugę, tad nesistebėkit, jei nugara ims ir nubėgs šiurpuliukai…
 • Hugh Lofting „Daktaro Dolitlio kelionės“. Vieną akimirką tu – garsiausias gyvūnų gydytojas pasaulyje, o kitą – Popsipetlio, plaukiojančios šalies, karalius! Bet kai esi Daktaras Dolitlis, nieko kita ir negali tikėtis – nuotykiai tave patys susiranda.
 • Ignė Zarambaitė „Stebuklingi senelio batai“. Tai knyga apie berniuką Enriką, kuris gyvena kaip visi kiti pasaulio vaikai – nenoriai dalijasi kambariu su seserimi,  pasiutusiai mėgsta lakstyti mokyklos koridoriais per pertraukas, dievina ledus ir liūdi, susidūręs su neteisybe. Kai netenka senelio, Enrikui atrodo, kad jau niekada nebeturės tokio gero draugo, nebeišgirs tokių įdomių istorijų ir fotelis svetainėje amžinai liks riogsoti tuščias. Bet tuomet jis atranda… stebuklingus senelio batus ir prasideda berniuko nuotykiai.
 • Meg Rosoff „Taip dabar ir gyvenu“. Žmonija ruošiasi Trečiajam pasauliniam karui. Tačiau, Deizei atvykus į mažą Anglijos miestelį aplankyti pusbrolių, visos negandos lieka už nugaros. Noru gyventi trykštantys paaugliai džiaugiasi idile, bet karo atgarsiai pasiekia ir juos: suirutė atskiria Deizę nuo giminaičių ir nubloškia į žiauraus karo gniaužtus. Deizė sužino, kad į priekį veda tik visa nugalinti meilė.
 • Frances Hodgson Burnett „Paslaptingas sodas“. Merė Lenoks nieko nemėgsta ir pati nėra labai mylima. Likus našlaite, mergaitei tenka apsigyventi sename Anglijos dvare, kur ji leidžiasi klajoti koridoriais su gausybe užrakintų kambarių ir painiais sodų takeliais. Ypač ją masina vienas – dešimt metų užrakintas sodas…

Perskaityk praėjusiame tūkstantmetyje išleistą knygą

 • Čarlzas Torsonas „Kikas“. Spalvinga knygelė apie indėniuko Kiko ir jo draugų nuotykius, drąsą, ištikimybę bei tikriausią draugystę.
 • Lucy Maud Montgomery „Anė iš Žaliastogių“. Anė Šerli – našlaitė, vaikystėje nepatyrusi globos ir meilės. Tačiau gyvenimas ją apdovanojo nepaprasta dovana – turtinga vaizduote, kuri merginai leidžia viską priimti atvira širdimi.
 • Alan Marshall „Aš moku šokinėti per balas“. Po sunkios ligos Alano kojos lieka paralyžiuotos, jam teks likusį gyvenimą vaikščioti su ramentais, tačiau tai anokia bėda jaunam, guviam ir gyvenimo džiaugsmu trykštančiam vaikui, sulaukiančiam didžiulio tėvų palaikymo.
 • Kenneth Grahame „Vėjas gluosniuose“. Pavasario buvo pilnas oras ir žemė; svaiginantis jo ilgesys ir nerimas skverbėsi net į mažą, tamsų Kurmio namelį. Taigi visai nenuostabu, kad Kurmis staiga trenkė teptuką ant grindų, šūktelėjo: „Kad jį kur! Teprasmenga ta pavasario ruoša“, – ir, net neapsivilkęs švarkelio, išrūko pro duris..
 • Džonis Griuelas „Skudurinės Onutės pasakėlės“. Šioje paties autoriaus iliustruotoje knygoje – nuotaikingos, smagios ir pamokančios istorijos apie Skudurinę Onutę. Ilgus metus praleidusi senelės skrynioje skudurinukė savo vatinėje galvelėje sukaupė daugybę išminties, o saldaininėje širdelėje – gerumo, todėl visada randa išeitį net ir iš didžiausios bėdos.

Perskaityk linksmą knygą 

 • Laura Owen „Raganėlė Vinė reguliuoja eismą“. Linksmosios LENKTYNĖS, išdykę BALDAI, apsimetėlė GYDYTOJA ir BURTININKĖ su čiulpinuku. Pasiruoškite keturiems pašėlusiems nuotykiams!
 • Jelena Pervan „Trupininis ir Purvinis“ Šioje knygoje – net trys smagios ir pamokančios istorijos apie tai, kas nutinka, kai užmirštame kasdienę higieną ir, žinoma, naudingi patarimai, kaip laikytis švaros ir neprisileisti jokių nenaudėlių mikrobų. Tegul jie eina išdykauti kur nors kitur!
 • Bella Swift „Mopsas, svajojęs tapti triušiuku“ – pamokanti istorija apie meilę gyvūnams ir pavydą.
 • Astrid Lindgren „Pepė Ilgakojinė“. Pepė – išskirtinė mergaitė ir ji įkūnijo visų vaikų svajonę, nes darė ką nori ir kada nori. Be to, ji dar ir stipriausia žemėje mergaitė, pati viena, tik su arkliu ir beždžionėle, gyvenanti namelyje, savo draugų Tomio ir Anikos kaimynystėje.
 • Sven Nordqvist „Petsono tortas“. „Findusai, ar tau gerai sekasi bulių kautynėse?“ – paklausė dėdulė Petsonas Finduso ir šis truputį sutriko… Gal kaimynas Gustavsonas tiesą sako, kad Petsonas truputėlį kuoktelėjęs? Bet jeigu Findusas nenuvilios buliaus, dėdulė negalės sutaisyt dviračio. O be dviračio, nenuvažiuos nusipirkti miltų, be kurių neiškeps Findusui gimtadienio blynų torto. „Vieną kitą karvę aš, žinoma, esu pabaidęs. Turbūt galėčiau išjudinti ir tą seną bulių, jei jau MIRTINAI reikia“, – atsakė Findusas. Na ir išjudino. Bet ar istorijos pabaigoje Petsonas su Findusu valgys blynų tortą? Tai klausimas, į kurį nėra lengva atsakyti, tačiau pamėginti – tikrai verta!

Rekomendacijas parengė vyresn. bibliotekininkė Simona Montvidaitė-Dirmienė

 

Užsisakyti naujienlaiškį

Pageidavimai / atsiliepimai

Rekvizitai

Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka

Savivaldybės biudžetinė įstaiga

Laisvės al. 57, LT-44305 Kaunas

Įmonės kodas: 290145360

El. p. info@kaunas.mvb.lt

Tel. (8 37) 22 63 22

© 2018 Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka. Visos teisės saugomos

Svetainė atnaujinta 2021-06-11