Pasirinkite savo biblioteką
2020-06-21,      Naujienos

Rekomendacijos „Skaitymo iššūkiui“

Visą vasarą vyksta jau penktasis „Skaitymo iššūkis“, kviečiantis įveikti penkias smagias skaitymo užduotis ir laimėti prizų. Šių metų iššūkio šūkis – „Skaitymas mus jungia!“. 

Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia savo skaitytojus jungtis prie iššūkio ir pateikia rekomendacijas visoms penkioms užduotims tiek suaugusiems, tiek mažiesiems skaitytojams. 

Rekomendacijas parengė vyresn. bibliotekininkė Simona Montvidaitė-Dirmienė. 

1. Perskaityk knygą, kurios autorius yra iš Šiaurės šalių:

VAIKAMS

 1. Klaus Hagerup „Mergaitė, norėjusi išgelbėti knygas“. Paslaptingoje bibliotekoje gali nutikti neįtikėtinų dalykų! Kartu su Ana keliaukite knygų labirintais ir patirkite įdomiausių nuotykių.
 2. Sven Nordqvist „Petsono tortas“ ir kitos šio autoriaus knygos. Kas gi negirdėjo apie Petsoną ir jo geriausią draugą katiną Findusą? Neįtikėtini jų nuotykiai, pokštai ir nuoširdi draugystė nepaliks abejingų.
 3. Astrid Lindgren „Pepė Ilgakojinė“. Klasika tapusi knyga apie išdykėlę mergaitę, galinčią net arklį pakelti! Bebaimė, drąsuolė, išsiskirianti iš kitų – Pepė lig šiol įkvepia viso pasaulio vaikus.
 4. Jujja ir Tomas Wieslander „Mamulė Mū skaito“ (tinka visos tęstinės dalys). Mamulė Mū nėra įprasta karvė – ji ne tik moka suptis, važiuoti dviračiu, bet ir skaityti! Šias modernias laikais, kai toli gražu ne kiekvienas vaikas turi senelius, gyvenančius kaime ir gali pažinti gyvenimą jame iš arti, tėveliai turi puikią galimybę pasidalinti savo atostogų prisiminimais – šieno kvapas, lakstymas basomis bei vietos gyvūnų pažinimas, jojant ant arklio ar lakiojant pievomis su karvių banda. Neabejotina, kad klausimų kils galybė.
 5. Gražiausios Anderseno pasakos – bene populiariausios pasakos, su kuriomis užaugo ištisos kartos – jos ne tik nukelia mus į pasakų šalį, bet ir moko gyvenimo išminties.
 6. Tove Jansson „Burtininko skrybėlė. Muminuko tėčio memuarai“ (tinka visos tęstinės dalys). „Vieną šiltą ir ramią dieną, kai ant trolių Mumių slėnio dulkė vasaros lietus, visi nutarė pažaisti namelio viduje gūžynių“. Neįtikėtini trolių Mumių nuotykiai radus stebuklingą skrybėlę laukia jūsų!

SUAUGUSIEMS SKAITYTOJAMS

 1. Jo Nesbø „Kraujas ant sniego“ ir kitos autoriaus knygos. Jo Nesbø neretai tituluojamas skandinaviško trilerio karaliumi, o šis minimalistinis jo romanas lyginamas su „Bulvariniu skaitalu“ – tikriems knygų gurmanams.
 2. Sigrid Undset „Ulavas, Auduno sūnus, iš Hestvikeno“. Dvidešimto amžiaus aukso fondo perliukas istorijos mylėtojams – Ulavas pradeda gyvenimą tikėdamas jį būsiant be didelių rūpesčių, tačiau Hestvikeno valdytojų palikuonys niekuomet neturėjo laimės..
 3. Majgull Axelsson „Balandžio ragana“. Dar vienas Dvidešimto amžiaus aukso fondo atradimas – keturios moterys, kiekviena savaip kabinasi į gyvenimą ir kovoja dėl savo vietos po saule.
 4. Jens Christian Grøndahl „Spalio tylėjimas“. Romanas apie santuoką, nutrūkusią po 18-os metų, vienatvę dviese bei santykius su aplinkiniais ir pačiu savimi.
 5. Mika Waltari „Sinuhė egiptietis“. Knyga, nukelsianti jus į senovės Egiptą, o jo papročius, spalvas, kvapus, tradicijas, prabangą ir skurdą išgyvensite lyg patys ten būtumėte…
 6. Elina Hirvonen „Kai baigiasi laikas“. Nuo namo stogo miesto centre jaunas vyras ima šaudyti į žmones. Miestas apimtas panikos, visi užgniaužę kvapą laukia, kol šaulys bus sustabdytas. Tačiau trys vienos šeimos nariai jaučia visai ką kita…

2. Perskaityk knygą, kurios pavadinime yra skaičius:

VAIKAMS

 1. Joachim Friedrich „4 1/2 draugo ir mįslinga mokytojų epidemija“. Štefi, Kalis, Frydhelmas, Ridikėlis ir šuo Saulutis vėl netikėtai įsipainioja į paslaptingą istoriją. Šį kartą detektyvų biuras „Kalis ir Ko“ darbuojasi pilyje, o ten, kaip žinia, gyvena ir vaiduokliai…
 2. Jules Verne „Kelionė aplink pasaulį per 80 dienų“. 1872 metais, Londone gyvena vyrukas, vardu Filijas Fogas. Jis neturi nei žmonos, nei vaikų, nei draugų. Jis niekur neskuba, niekada nevėluoja, niekuo nesistebi ir mažai kalba. Bet kartą vienos lažybos pakeičia jo gyvenimą.
 3. Jules Verne „20 000 mylių po vandeniu“. Romane pasakojama apie prancūzų profesoriaus Pjero Aronakso keliones ir nuotykius. Profesorius gauna netikėtą kvietimą į amerikiečių ekspediciją. Fregata „Abraomas Linkolnas“, persekiodama laivus skandinančią gelmių pabaisą, susiduria ne su gyvu padaru, o su neįtikimu žmogaus išradimu – fantastišku povandeniniu laivu, vadovaujamu paslaptingojo kapitono Nemo.
 4. Tiina Nopola „Milė ir trys Gustai“. Milė užsimano šuns. „Pakalbėkime apie tai po valandos“, – sako tėtis ir mama. Kai tėvai, rodos, pamiršta visą tą reikalą su šunimis, Milė nusprendžia pati imtis paieškų.
 5. Marta Altés „Dar penkias minutes“. Paveikslėlių knygelėje „Dar penkias minutes” vaizduojami šilti tėčio lapino ir lapiukų santykiai, kalbama apie laiko prasmę ir tai, kad pats geriausias laikas – tai prasmingas laikas kartu su tėčiu, net jei tai tik papildomos penkios minutės tėčio pasakų prieš miegą.

SUAUGUSIEMS SKAITYTOJAMS

 1. Haruki Murakami „1Q84“ (trys knygos). Haruki Murakami naują savo romaną, tiksliau, romanų trilogiją, neatsitiktinai pavadino 1Q84. Tai nuoroda į George‘o Orwello romaną „1984-ieji“. Orwello Didįjį Brolį keičia Mažieji žmonės, naktį paslaptingai vejantys oro lėliukę.
 2. Ray Bradbury „451 Farenheito“. Gajus Montegas buvo gaisrininkas, kurio darbas – sukelti gaisrus…Sistema labai paprasta. Kiekvienam suprantama. Knygas reikia deginti, leisti pelenais… drauge su namais, kuriuose jos slepiamos…
 3. Hallgrimur Helgason „1000° moteris“. Tai nepamirštamai kelionė per visą dvidešimtąjį amžių, skirtingus miestus ir net žemynus. Herbjorgos Marijos išpažintis išspaus ir liūdesio, ir juoko ašarą. O jos išmintingas ir kartais iš kojų verčiančias pastabas apie įvairius gyvenimo reiškinius neabejotinai norėsite užsirašyti ir įsiminti.
 4. Gabriel García Márquez „Šimtas metų vienatvės“. Márquezo knygose svarbiausia ne įvykiai, o nekasdieniškos istorijos – dažnai pasakojamos ištisos giminės sagos, lydimos protėvių dvasių, tradicinio maisto ir paukščių klegesio.
 5. Veronika Urbonaitė-Barkauskienė „Devyniasdešimtųjų vaikai tampa tėvais“. Devyniasdešimtųjų vaikai – tai karta, gimusi per paskutinius du praėjusio amžiaus dešimtmečius. Tapę tėvais, jie išgyvena visą paletę įvairiausių sumišusių jausmų, nes skirtumas tarp kasdienybės devyniasdešimtaisiais ir dabar, gerokai skiriasi.

3. Perskaityk knygą apie gamtą:

SUAUGUSIEMS SKAITYTOJAMS

 1. Peter Wohlleben „Paslaptingas medžių gyvenimas“. Mokslininkai teigia, jog miškas, nelyg šeima, ne tik globoja atžalas, bet ir rūpinasi senais kaimynais. Už tvirtų kamienų slepiasi kuo tikriausias paslaptingas pasaulis.
 2. Reda Tomingas „Fotosintezė“. Patarimai visais kambarinių augalų auginimo klausimais bei išsamūs atrinktų augalų aprašymai, leidžiantys geriau pažinti jų ypatumus,
 3. Selemonas Paltanavičius „Nacionalinė ekspedicija“. Tai tarsi ekspedicijų konspektas tiems, kurie stebėjo keliautojų nuotykius plaukiant reikšmingiausiomis Lietuvos istorijai upėmis. Privaloma istorijos ir kelionių mėgėjams.
 4. Qing Li „Miško maudynės. Shinrin-Yoku“. Nuostabaus grožio leidyklos „Dvi tylos“ šedevras itin aktualus pandemijos metu, kai liovėmės tiek bėgti ir skubėti bei atsigręžėme į mišką. Sužinosite kokią įtaką jis turi mūsų savijautai bei gyvenimo kokybei.
 5. Monica Pelliccia, Adelina Zarlenga „Bičių revoliucija“. Tai raginimas mums susimąstyti, kad bičių gyvenimas priklauso nuo mūsų visų – kuo tvaresnę ir švaresnę aplinką kursime, tuo daugiau bičių galėsime išsaugoti.

VAIKAMS

 1. Selemonas Paltanavičius „Gandriuko metai“, „Jei tu slieko nepažįsti“, „Jei rašysi laišką girion“, „Gamtos metų ratas“ ir kt.. Kurią knygelę tik skaitysite, neabejoju, kad norėsite dar!!! Kuo linksmiausi gyvūnų nuotykiai, daugybė negirdėtų faktų ir nuostabaus grožio iliustracijos – itin tinkamos vasaros kelionėms.
 2. Marius Čepulis „Visa tiesa apie gyvūnus“. Knyga, kurioje save pristato patys gyvūnai! Ar esi matęs auslindą ir ar tikrai ji naktimis ausyse deda kiaušinėlius? Legendos apie ežių mitybą ir kitos istorijos privers kvatoti ne tik mažuosius gamtos mylėtojus. Užsibrėžkite tikslą gamtoje rasti bent vieną iš šios knygos herojų – geros emocijos garantuotos!
 3. „Kakės Makės enciklopedija. Gyvūnai“. Kakei Makei (kaip ir visiems vaikams) dažnai kyla įvairiausių klausimų – į juos šioje spalvingoje enciklopedijoje atsakymų padės ieškoti gamtininkas Lizdenis. Kaip juda vėžys? Kas nutiktų jei bitės išnyktų? Atsakymus rasi čia!
 4. Luca Mercalli „Na ir karštis!“. Žinomo italų meteorologo knyga apie ateities klimato kaitą, mūsų įtaką bei galimybes prisidėti prie neigiamų pokyčių mažinimo. Itin aktuali knyga vaikams, nes mažieji mokslininkai neretai įkvepia ir savo tėvelius mažiems, bet svarbiems pokyčiams.
 5. Linas Jonauskas „Kur ieškoti rudojo lokio ir kiti nutikimai gamtoje. Spalvingas gidas jauniesiems gamtos tyrinėtojams!“ – nuostabi knyga tiek vaikams, tiek tėveliams. Parašyta lietuvio gamtininko Lino Jonausko, todėl yra pritaikyta būtent mūsų miškams bei girioms. Daugybė idėjų (Kurias žoleles sudžiovinus gausime kvapniausią arbatą? Kaip įkurti boružėlių viešbutį?), negirdėtų faktų (rudieji lokiai iš tikrųjų slepiasi Lietuvos miškuose, bet kaip elgtis jei jį sutikai???) ir itin kompaktiškas formatas – knyga, tinkanti kiekvienai Jūsų kelionei.

4. Perskaityk knygą apie draugystę

SUAUGUSIEMS SKAITYTOJAMS

 1. Erich Maria Remarque „Trys draugai“. Trijų herojų, buvusių kareivių istorija fašizmo ir karo fone. Liūdnas, bet be galo įtaigus romanas – tiesiog privalomas perskaityti!
 2. Elena Ferrante „Nuostabioji draugė“. Dviejų draugių 50-ies metų istorija, nukelianti mus į saulėtą Italiją. Moteriška, jautri istorija, kuri nenorėsite, kad baigtųsi.
 3. Yoko OGAWA „Begalinė lygtis“. Vieniša namų tvarkytoja, auginanti dešimtmetį sūnų, išsiunčiama dirbti į genealaus, avariją patyrusio Profesoriaus namus. Dėl traumos jis neteko trumpalaikės atminties, tad viską, kas svarbu, rašo ant įvairiausių lapelių ir prisisega juos prie drabužių – genijaus, pamirštančio, kas ką tik įvyko ir mažojo Šakniuko draugystė.
 4. Rūta Šepetys „Nelengvu keliu“. Džozę lydi apkalbos, kad ji seka motinos, vis susidedančios su netikusiai vyrais, keliu. Todėl ji itin sunkiai dirba, kad galėtų studijuoti koledže bei pabėgti iš slegiančios aplinkos ir įgyvendinti svajonę gyventi kitaip.
 5. Miguel de Cervantes Saavedra „Don Kichotas“. Riterinių romanų parodija apie neišsemiamą žmogiškosios fantazijos jėgą bei draugystę. Tai knyga svajotojui, vis dar tikinčiam iliuzijomis ir stebuklais.

VAIKAMS

 1. Kate DiCamillo „Pasaka apie Desperą“. Nepaprastai jautri istorija apie riterišką peliuką ir jo meilę princesei. Slaptų požemių ir drąsos knygoje tikrai netrūks!
 2. Benas Bėrantas „Riešutortas“. Linksma ir pamokoma istorija suteiks progų pakalbėti su vaikais apie svarbius dalykus: sąžiningumą, mandagų elgesį ir tai, kad melas visuomet išaiškėja.
 3. Ciara Flood „Įkyrūs triušiukai“. Pasakojimas apie meškiną, kuris visą laiką vienui vienas gyveno miškų glūdumoje ir gyventi vienam jam labai patiko. Tačiau vieną dieną kaimynystėje apsigyveno triušiukų šeimyna. Ir nuo tada viskas apsivertė aukštyn kojomis…
 4. Jujja Wieslander „Mamulė Mū ir varna“. Dar viena puiki istorija apie dvi drauges – karvę ir varną, kurioms smalsu išbandyti ne tik naujas veiklas, bet ir pažinti pasaulį!
 5. Sven Nordqvist „Petsonas ir Findusas“. Kas gi negirdėjo apie Petsoną ir jo geriausią draugą katiną Findusą? Neįtikėtini jų nuotykiai, pokštai ir nuoširdi draugystė nepaliks abejingų.

5. Perskaityk eiliuotą knygą

VAIKAMS

 1. Ramutė Skučaitė „Pelėda žino“. Ką žino pelėda? Ko trokšta maži pelėdžiukai? Atsiverskite šią eilėraščių knygą – ne tik visa tai sužinosite, bet ir atrasite ne vieną mažą stebuklą.
 2. Katerina Janouch „Ingrida ir pleistriukai“. Knygelių apie Ingridą serija sudomins mažuosius skaitytojus ne tik linksmomis iliustracijomis, bet ir eiliuotu tekstu – apie linksmuosius pleistriukus ir kitus aktualius klausimus.
 3. Eduardas Mieželaitis „Zuikis puikis“. Zuikio Puikio pirma diena mokykloje ir lapės žabangos – kas gali būti linksmiau?!
 4. Justinas Marcinkevičius „Grybų karas“. Daugybę kartų perleista bei spektakliams adaptuota knyga apie drąsuolius karan išsiruošusius grybus, kurie kariauti taip ir neišvyko.
 5. Martynas Vainilaitis „Bruknelė“. Unikalus, mitologija paremtas kūrinys, atskleidžiantis meilės bei ištikimybės temas.

SUAUGUSIEMS SKAITYTOJAMS

 1. Viljamas Šekspyras „Dramos“. Turbūt todėl, kad savo kūriniuose atskleidė universalias temas: meilę, ambicijas ir pavydą, Šekspyro kūriniai vis dar itin skaitomi bei nuolat adaptuojami dramaturgijoje. Tiems, kas niekad šiems kūriniams nerasdavo laiko, arba juos skaitė tik mokykloje – labai rekomenduoju.
 2. Vytautas Mačernis „Vėl žemės ilgesy“. Nuostabūs eilėraščiai bei sonetai, stebinantys kūrybos laikotarpio neatitinkančiu kitoniškumo, bei nuolat formuojantys naują skaitytojų kartą.
 3. Aidas Marčėnas „Dievų taupyklė“. Tai lyg poetinis dienoraštis, rašytas 2008–2009 metais, atspindintis tų metų įvykius.
 4. Juozas Erlickas „BIJAU VARLĖS: eilėraščiai visam žmogaus gyvenimui“. Paties Juozo Erlicko atrinkti geriausi jo eilėraščiai – kaip visada satyriški, bet puikiai suprantami kiekvienam.
 5. Justinas Marcinkevičius „Viešpatie, nejaugi neprašvis?“. Poezijos rinktinė apimanti jo ankstyvąją kūrybą bei eilėraščius, rastus jau po poeto mirties. Lengvai atpažįstama, tačiau šiek tiek kitokia kūryba.

 

„Skaitymo iššūkį“ koordinuoja Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio apskričių viešosios bei Lietuvos aklųjų biblioteka. 

„Vasara su knyga“ – tai Lietuvos apskričių ir savivaldybių viešųjų bibliotekų organizuojama skaitymo skatinimo programa pagal Lietuvos Respublikos kultūros ministro įsakymą „Dėl skaitymo skatinimo 2019–2024 metų programos ir skaitymo skatinimo programos 2019–2021 metų veiksmų plano patvirtinimo“. 2018 m. spalio 19 d. Nr. Įv-746/v-834. „Skaitymo iššūkis“ yra viena iš „Vasara su knyga“ iniciatyvos dalių.

Daugiau informacijos apie „Skaitymo iššūkį“, taisykles, registracijos formą ir karščiausias naujienas rasite: http://vasarasuknyga.lt/ bei Facebook paskyroje.

 

Užsisakyti naujienlaiškį

Pageidavimai / atsiliepimai

Rekvizitai

Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka

Savivaldybės biudžetinė įstaiga

Laisvės al. 57, LT-44305 Kaunas

Įmonės kodas: 290145360

El. p. info@kaunas.mvb.lt

Tel. (8 37) 22 63 22

© 2018 Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka. Visos teisės saugomos

Svetainė atnaujinta 2020-12-05