2023-07-18,      Šančiai

Paroda „Lietuviška miniatiūrinė knyga ir ekslibrisas“

Rugpjūčio 7 – rugsėjo 15 d. Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Šančių padalinyje, Sandėlių g. 7, veiks mažų knygų ir ekslibrisų paroda „Lietuviška miniatiūrinė knyga ir ekslibrisas“ iš Jono Nekrašiaus kolekcijos. Rugsėjo 15 d. 11 val. vyks parodos uždarymas ir edukacija. 

Pirmieji ekslibriai (dar rašoma ekslibrisas, ex libris) buvo skirti žymėti puošnioms, brangioms, didelio formato knygoms. Ilgainiui mažėjant knygos formatui, pradėjus leisti mažo formato ir miniatiūrines knygeles, buvo kuriami ir joms skirti miniatiūriniai ekslibrisai. Šiuos knygos ženklus pagal savo formatą galima pavadinti kolibriais, kuriems priklauso daugelis mažiausių pasaulyje paukščių rūšių. Jie, kaip ir miniatiūriniai ekslibrisai, savo dydžiu yra labai smulkūs ir nedideli.

Dailininkai kuria miniatiūrinius ir superminiatiūrinius knygos ženklus. Atsižvelgiant į miniatiūrinių knygų formatą bei susiklosčiusias knygos ženklo kūrimo tradicijas, miniatiūrinio ekslibriso ilgiausia kraštinė neturėtų viršyti 25 mm. Tokio dydžio ekslibrisai gerai matomi paprasta akimi ir geriausiai tinka klijuoti į miniatiūrinę knygelę. Superminiatiūriniams ekslibrisams galima priskirti knygos ženklus, kurių ilgiausia kraštinė nesiekia 5 mm. Šie ekslibrisai žymimi: EX MINI, EX MINI LIBRIS, EXL MINI ir pan.

Europoje miniatiūriniai ekslibrisai labiausiai paplito XVI-XIX a. XX a. jų sukurta Čekijoje, Italijoje, Japonijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Olandijoje, Vengrijoje, Vokietijoje ir kitose šalyse. Lietuvoje jie pradėti kurti XVII a.

Miniatiūrinių ir superminiatiūrinių ekslibrisų nėra sukurta daug. Kiekvienas iš jų – didelio meistriškumo ir nepaprasto kruopštumo dailininko kūrinys, liudijantis nuosavybės teises ir savininko kultūrinius bei bibliofilinius interesus.

Miniatiūrinių ekslibrisų parodos iš Jono Nekrašiaus kolekcijos buvo surengtos Šiauliuose, Birštone, Klaipėdoje, Pakruojyje, Radviliškyje, Kuršėnuose, Kretingoje ir kt.

2022 m. 50 egz. tiražu išleista Jono Nekrašiaus miniatiūrinė, armonikėlės tipo knygelė-katalogėlis „Lietuviška miniatiūrinė knyga ir ekslibrisas“, kurią išspausdino S. Jokužio spaustuvė Klaipėdoje.

Parodą aplankyti kviečiame bibliotekos darbo metu: I–V – 9–19, VI – 10–16.

Daugiau informacijos tel. (8 37) 74 01 67.

Užsisakyti naujienlaiškį

Pageidavimai / atsiliepimai

Naujausi įrašai

dailė

Tapybos užsiėmimai

Spalio 3, 10, 17, 24, 31 d. 16 val. Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Šilainių padalinyje, Baltų pr. 51, vyks tapybos užsiėmimai Šilainių bendruomenės nariams. ...
domino

Senjorų šaškių ir domino turnyras

Spalio 11, 18, 25 d. 15 val. Z. Kuzmickio padalinyje, Raseinių g. 26, vyks senjorų šaškių ir domino turnyrai. Renginiai skirti Senjorų mėnesiui paminėti. Būtina ...
gydytojas

Susitikimas su gydytoju Andriumi Ališausku

Spalio 21 d. 12 val. Z. Kuzmickio padalinyje, Raseinių g. 26, vyks susitikimas su vidaus ligų gydytoju Andriumi Ališausku, kurios metu gydytojas konsultuos apie sveiką ...
Medinis arkliukas

Senovinių medinių žaislų edukacijos

Visą spalio mėnesį kviečiame registruotis į senovinių medinių žaislų edukacijas, skirtas visiems norintiems pažinti, pažaisti, suprasti kokie žaidimai buvo naudojami mūsų senelių ir prosenelių. Edukacijos ...

Rekvizitai

Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka

Savivaldybės biudžetinė įstaiga

Laisvės al. 57, LT-44305 Kaunas

Įmonės kodas: 290145360

El. p. info@kaunas.mvb.lt

Tel. (8 37) 22 63 22

© 2018 Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka. Visos teisės saugomos

Svetainė atnaujinta 2023-09-25