Apie pagarbą tradicijoms, atsidavimą santvarkai, susitaikymą su likimu, tylias svajones ir dangaus išmelstus laimės gabaliukus. Apie karalių gyvenimą, kuris, atmetus sočią kasdienybę, ne visada žingsniuoja džiaugsmingo maršo ritmu. Ir, žinoma, apie moterį, kuri buvo ne tik kilminga, bet ir karališka visa savo siela.
REKOMENDUOJU, jei norite pagaulios istorijos apie praeitį, leidžiančios ne tik prisiartinti žinomus (ar kažkur girdėtus) didikų vardus, bet suvokti, kad intrigos, paslaptys, nesantaika ir didi meilė nėra išskirtinai šių dienų sudedamoji dalis - šie herojai patys ilgaamžiškiausi. Nepailsiu rekomenduoti tiems, kurie žavėjosi Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės ryšiais - PATIKĖKIT, jo sesuo nugyveno ne ką mažiau dėmesio vertą istoriją. Ir meilės, ir neapykantos, ir valdžios, ir ištikimybės klausimu.
NEREKOMENDUOJU, jei istorija, apsirengusi popsinį rūbą, jums varo tik neviltį. Neimkit ir nesigadinkit dienos - čia ne rašytinių šaltinių mokslinė analizė.
Rašau 5⭐️ nė nemirktelėjusi. Jei apie istoriją būtų kalbama TAIP, tai praeities bėgių neužleistume nei voratinkliais, nei nuobodulio kerpėmis. Na ir kas, kad ne viskas čia žodis žodin taip, kaip buvo kadaise. Na ir kas, kad tekstas skamba šiuolaikiškai ir net popsiškai. Laikau knygą taip stipriai apglėbusi, kaip ir įsikibusi minties, kad geriau apie praeitį žinoti bent jau apgraibom, ne visai tiksliai, nei nežinoti išvis.
Didžiulis pliusas ir už paskutinį skyrių, kuriame pateikta, kaip veikėjai gyveno toliau, koks jų likimas išlipus iš knygos rėmų. Mėgavausi nerealumo jausmu, kuris stiprėjo įsisąmoninant, kad tai „kaip jie gyveno“ gi galėjau perskaityti ir bet kokiame istorijos vadovėlyje. O gal ir skaičiau, tik neįsigilinau? Bet štai, šis romanas leido vaizduotei pašėlti taip, kad praeitis atsigręžtų, nors trumpam sustotų ir nuslinktų amžiais tolyn jau savesnė, artimesnė, aiškesnė.
Rašau 5⭐️ nė nemirktelėjusi ir drebu, nes nenoriu knygos paskandinti lūkesčiuose.
Ilona Skujaitė „Karo nuotaka“. Vilnius: Alma littera, 2023.
Apžvalgą parengė vyresnioji bibliotekininkė, tinklaraščio „Pelėdos skaitiniai“ autorė Viktorija Lukoševičienė.