Krauna...

Mėsos eilės

1842 metais pirklys Merkelis Kadisonas (tas pats, kurio žemėje prie pilies buvo pastatyta Žydų ligoninė ir sinagoga), nusipirkęs iš Onos Blaževičienės beveik tuščią sklypą, rado jame namo pamatų liekanas ir skliautuotą XVI amžiaus rūsį, kuris ir dabar yra po vakarine gatvės korpuso dalimi. 1853 metais jis čia pastatė prekybos pastatą – vadinamąjį kiemą. Tokie kiemai buvo populiarūs Rusijoje (rus. гостиный двор – Svečių kiemas). Kaune toks buvo pirmasis ir vienintelis. Jame tilpo net 32 krautuvių, sandėlių ir gyvenamosios patalpos. Kiemas gavo Mėsos eilių vardą (rus. мясные ряды), nes visose krautuvėse prekiauta mėsa ir jos produktais. Visi korpusai buvo vienaaukščiai. Krautuvių langai ir durys buvo atsigręžę į kiemą. Muitinės gatvės korpuso fasade buvo tik langus imituojančios arkos ir nenaudojami vartai. Priešais veikusi evangelikų-liuteronų konsistorija skundėsi dėl mėsos skleidžiamo kvapo ir net dešimt metų dėl to teisėsi (pralaimėjo, nes fasade langų nebuvo).

Į amžiaus pabaigą savininkai keitėsi. 1875 metais valdą nusipirko Samuilas Duelis, 1894 metais – Icikas ir Hinda Rapoportai. Jie 1896 metais prie vakarinio korpuso pristatė antrąjį, gyvenamąjį aukštą. Prieš Pirmąjį pasaulinį karą minėtas kiemas priklausė Chackeliui Mitnikui, o nuo 1920 metų – Giršui Geismanui. Pastarasis rytiniame ir šiauriniame korpusuose įkurdino kavos ir kakavos fabrikėlį „Volga“, kitur buvo butai, kuriuos įrengiant Muitinės gatvės fasade buvo iškirsti langai.

Gyventa čia ir sovietų laikais, bet iki 1990 metų pastatas jau buvo visiškai apleistas, net be stogo. Tokius griuvėsius gavo valdyti Vytauto Didžiojo universitetas (VDU). Jo pastangomis 1992 metais pastatas buvo restauruotas, ir čia įsikūrė VDU Svečių namai, kuriuose apsistodavo į kviestiniai profesoriai iš užsienio (daugiausia Amerikos lietuviai). Nuo 2014 metų šiame pastate veikia VDU Menų fakultetas.

Garso įrašas

Vietovės panorama

Vietovės Žemėlapis