2023-09-04,      Naujienos

Europos paveldo dienos „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija“

Rudens pradžioje jau 30-ąjį kartą vyks Europos paveldo dienos – tarptautinė kultūros paveldo pažinimo, populiarinimo, jo verčių atvėrimo visuomenei iniciatyva.

Rugsėjo 8–17 dienomis visoje Lietuvoje šia proga lauks daugybė nemokamų renginių. Kadangi daug kur reikalinga išankstinė registracija, rekomenduojama jau dabar apsilankyti naujojoje inicityvos svetainėje www.europospaveldodienos.lt, kur rasite išsamią programą, padėsiančią apsispręsti, kur norėtųsi pabuvoti, kuriuos paveldo objektus pažinti iš arčiau.

Europos paveldo dienos – tai bendra Europos Tarybos ir Europos Komisijos programa, kurioje dalyvauja 48 šalys. Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos yra Europos paveldo dienų nacionalinis koordinatorius Lietuvoje.

Šiųmetė Europos paveldo dienų tema – „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija“ – kviečia pažinti paveldo kūrėjus ir visą meistriškumo laboratoriją, veikiančią kultūros paveldo objektų kūrimo ir išsaugojimo procese.

Daugiau nei 200 organizatorių dešimt rugsėjo dienų visoje Lietuvoje kurs pažinimo šventę, kurioje lauks unikali galimybė apsilankyti restauravimo laboratorijose Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centre, restauravimo ir konservavimo centruose įvairiuose krašto muziejuose, jaunųjų restauratorių meistriškumo dirbtuvėse Panemunės pilyje. Čia galėsite susipažinti ne tik su restauravimo procesu, bet ir gyvai jį patirti. Susitikimuose dalyvausiantys profesionalūs restauratoriai pristatys savo darbo procesą, jo metu naudojamus įrankius, supažindins su medžio, metalo, keramikos, dokumentų, tapybos, tekstilės bei pačių seniausių archeologijos eksponatų restauravimo paslaptimis bei ypatumais. 

Taip pat vyks pastaraisiais metais restauruotų architektūros objektų pristatymai. Laukia susitikimai su architektais bei restauratoriais ir žvilgsnis į kultūros paveldo objekto restauravimo užkulisius Šv. Teresės ir Pranciškonų bažnyčiose Vilniuje, H. ir T. Ivanausko šeimos namuose Obelynėje, Ilguvos Šv. Kryžiaus atradimo, Pavoverės Šv. Kazimiero, Skaudvilės Šv. Kryžiaus bažnyčiose, dviejuose Tiškevičių rūmuose Vilniuje, kuriuose šiandien įsikūrusi Vilniaus apskrities A. Mickevičiaus viešoji biblioteka bei VilniusTech Kūrybinių industrijų fakultetas, Salų dvaro sodybos rūmuose Aukštaitijoje.

Pažintiniuose pasivaikščiojimuose renginių dalyviai aplankys išskirtines Lietuvos vietas: nuo viduramžių laikus menančių piliakalnių ar auksakalių cecho nagingumą liudijančių kultūros vertybių iki medinės miesto architektūros ar tarpukario modernizmo stiliaus pastatų, atskleidžiančių skirtingų laikotarpių kūrėjų meistriškumą įvairiuose Lietuvos miestuose. Įvairiose edukacijose dalyvių lauks įvairios dirbtuvės, kuriose teoriškai ir praktiškai prisiliesite prie amatų ir meistrystės paslapčių.

2023-iaisias metais minint UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo konvencijos 20-metį, renginių programoje yra ir nematerialiajam kultūros paveldui arba senųjų tradicijų pažinimui skirtų renginių: pažintis su skiedrinės stogdengystės ir šiaudinių sodų rišimo tradicijomis, pažintinė kelionė į drevinės bitininkystės bityną Musteikos kaime ar pasivaikščiojimas per šilinių dzūkų kaimus.

„Europos paveldo dienos – puikus metas iš arčiau susipažinti ir su restauratorių darbais, prikeliančiais paveldo objektus naujam gyvenimui. Tai leidžia mums pajusti paveldo gyvybingumą, istorijos tęstinumą. Lietuva turtinga paveldo objektais. Europos paveldo dienos – gera proga tuos objektus aktualizuoti, išryškinti juos kūrusius architektus, parodyti visą jų įvairovę ir turtingą istoriją, kad pažinę labiau suvoktume, ką kiekvienas laikotarpis, epocha davė mūsų šaliai, kuo jis buvo svarbus. Džiugina gilėjantis ir plintantis visuomenės supratimas apie paveldo vertę ir jo reikšmę, piliečių dalyvavimas kultūros paveldo išsaugojimo darbe. Prie tokio supratimo prisideda ir Europos paveldo dienų renginiai“, – sako Kultūros paveldo departamento direktorius Vidmantas Bezaras.

Kultūros paveldo departamento informacija

 

 

Užsisakyti naujienlaiškį

Pageidavimai / atsiliepimai

Naujausi įrašai

dailė

Tapybos užsiėmimai

Spalio 3, 10, 17, 24, 31 d. 16 val. Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Šilainių padalinyje, Baltų pr. 51, vyks tapybos užsiėmimai Šilainių bendruomenės nariams. ...
domino

Senjorų šaškių ir domino turnyras

Spalio 11, 18, 25 d. 15 val. Z. Kuzmickio padalinyje, Raseinių g. 26, vyks senjorų šaškių ir domino turnyrai. Renginiai skirti Senjorų mėnesiui paminėti. Būtina ...
gydytojas

Susitikimas su gydytoju Andriumi Ališausku

Spalio 21 d. 12 val. Z. Kuzmickio padalinyje, Raseinių g. 26, vyks susitikimas su vidaus ligų gydytoju Andriumi Ališausku, kurios metu gydytojas konsultuos apie sveiką ...
Medinis arkliukas

Senovinių medinių žaislų edukacijos

Visą spalio mėnesį kviečiame registruotis į senovinių medinių žaislų edukacijas, skirtas visiems norintiems pažinti, pažaisti, suprasti kokie žaidimai buvo naudojami mūsų senelių ir prosenelių. Edukacijos ...

Rekvizitai

Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka

Savivaldybės biudžetinė įstaiga

Laisvės al. 57, LT-44305 Kaunas

Įmonės kodas: 290145360

El. p. info@kaunas.mvb.lt

Tel. (8 37) 22 63 22

© 2018 Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka. Visos teisės saugomos

Svetainė atnaujinta 2023-09-25