2020-04-06,      Naujienos

Biblioteka laimėjo konkursą „Atsakingas skaitytojas“

Kova prieš klimato kaitą praėjusiais metais įgavo pagreitį: žmonės nešė ir vežė į bibliotekas senus, nebenaudojamus elektronikos prietaisus, registravosi kviesdamiesi į namus elektronikos atliekų tvarkytojus. 2019 metų rugsėjo–gruodžio mėnesiais tokiu būdu, vykdant projektą „Atsakingas skaitytojas“, jame dalyvavusios šalies bibliotekos surinko beveik 24 tonas elektronikos atliekų. Labiausiai šiame projekto etape pasižymėjusias bibliotekas projekto iniciatorė Elektronikos platintojų asociacija (EPA) apdovanojo prizais – skaitytojų mėgstamiausių knygų paketais.

 Aktyviausi buvo Kauno ir Viešvilės skaitytojai

„2019-ieji buvo ketvirtieji tęstinio mūsų asociacijos inicijuoto projekto „Atsakingas skaitytojas“ metai, ir šiandien akivaizdu, kad projekto idėjos ne tik nepaseno, bet dargi tampa vis aktualesnės. Juk pernai kaip niekada daug kalbėjome apie aplinkosaugą – pradedant Gretos Thunberg akcijomis ir Europos Komisijos paskelbtu Žaliuoju kursu bei baigiant kasdieniais atliekų rūšiavimo iššūkiais. Manau, kad savo skaitytojus atsakingai atsisveikinti su elektronikos atliekomis kvietusios bibliotekos jautėsi žengiančios koja į koją su aplinkosaugai neabejingais žmonėmis visame pasaulyje“, – sako EPA projektų vadovė Laura Jurevičienė.

Projekto antrajame etape, vykusiame 2019 m. rugsėjo–gruodžio mėnesiais, jame dalyvavusios bibliotekos surinko 23 tonas 965 kilogramus elektronikos atliekų (tų pačių metų balandžio–liepos mėnesiais bibliotekų pastangomis buvo surinkta 18 tonų 578 kilogramai). Antrajame etape labiausiai pasižymėjo Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, surinkusi 3820 kilogramų elektronikos atliekų, bei Jurbarko rajono savivaldybės Viešoji bibliotekos Viešvilės filialas, surinkęs 2885 kilogramų elektronikos atliekų. Šios bibliotekos apdovanotos prizais – 500 eurų vertės skaitytojų mėgstamiausių knygų paketais, dar kitos šešios bibliotekos buvo įvertintos dovanų čekiais, skirtais jų darbuotojoms.

Dėkojo už pagalbą atsisveikinant su šildymo katilais

Pasak Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos kultūrinės veiklos vadybininkės Rūtos Gavėnės, skaitytojai jau yra įpratę bibliotekoje naudotis specialiomis smulkiosios elektronikos atliekoms skirtomis dėžutėmis, o apie akciją juos informuoja tiek plakatai, tiek bibliotekininkės, kviečiančios gyvai, per interneto svetainę, socialinius tinklus ar naujienlaiškius. „Džiugu, kad vienoje vietoje žmogus gali susitvarkyti daug skirtingų reikalų – ir knygą pasiskolinti, ir filmą pasižiūrėti, ir išmokti naudotis kompiuteriu, ir elektronikos atliekomis atsikratyti“, – sako R. Gavėnė.

R. Gavėnė džiaugiasi, kad biblioteka padėjo atsisveikinti su elektronikos atliekomis daugeliui kauniečių. Vieni tokių buvo senjorų pora, kuri ilgus metus laikė palėpėje du nebenaudojamus vandens šildymo katilus. Senjorai vėliau net kelis kartus skambino į biblioteką padėkoti. Vieną bibliotekos skaitytoją maloniai nustebino aktyvus bibliotekos ir EPA vaidmuo, organizuojant trijų senų, neveikiančių televizorių išvežimą – šie daiktai užėmė vietas trijuose skirtinguose namuose. Proga atsisveikinti su nurašytu ilgalaikiu turtu, tapusiu elektronikos atliekomis, pasinaudojo ir pati biblioteka.

Bibliotekos sukelta banga pasiekė ir kitus rajonus

Viešvilės miestelio bibliotekos vyresniosios bibliotekininkės Vilijos Platonovienės teigimu, tokie atliekomis virtę elektronikos prietaisai dažniausiai po keletą metų laikomi sandėliukuose, ūkiniuose pastatuose ir už jų,  garažuose, rūsiuose, kiemuose. Esą senesni žmonės turi įprotį kaupti net ir nenorėdami – tiesiog jų nepasiekia informacija apie galimybę saugiai atsisveikinti su tokiu nebereikalingu turtu.

„Gryna viešviliete“ save vadinanti V. Platonovienė sako, kad bibliotekos sėkmę projekte „Atsakingas skaitytojas lėmė ir jos ryšiai – Viešvilėje ir greta jos gyvena daug jos buvusių auklėtinių, pažįstamų, draugų, kolegų, giminaičių. Kai tik ji pasiskelbė, kad biblioteka dalyvauja projekte „Atsakingas skaitytojas“ ir kad tai yra galimybė saugiai išmesti elektronikos atliekas nemokamai bei praturtinti biblioteką, esą prasidėjo tikras „šou“.

„Visi po truputį pradėjo skambinti ir užsiregistruoti arba vežė elektronikos atliekas iki bibliotekos. Turime didžiulį rūsį ir dar tuščią pastatą šalia. Kai buvusi kolegė, dabar gyvenanti Smalininkų mieste, išvežimui užregistravo labai daug buitinės elektronikos atliekų, atvyko atliekų surinkėjai, o jiems pradėjus krauti atliekas į autobusiuką, tai sudomino ir kaimynę – vyrukai turėjo ką veikti per du kiemus. Viešviliečiai elektronikos atliekas į biblioteką su priekabėlėmis vežė net iš Skuodo, Mažeikių, kitų miestų“, – neslėpdama džiaugsmo sėkmingais projekto „Atsakingas skaitytojas“ rezultatais pasakojo bibliotekininkė.

Galimybių atsikratyti elektronikos atliekų yra ir daugiau

Viešvilės bibliotekininkę taip pat džiugina, kad projektas įtraukia ir vaikus bei paauglius – jie neša į biblioteką netinkamus mobiliuosius, kompiuterio priedus. Skaitytojus, kurie atgabena daugiau svorio, ji paskatina asmeninėmis dovanėlėmis. Kai kurie žmonės, užsukę į biblioteką tik norėdami atsikratyti elektronikos atliekomis, tapo naujais skaitytojais. „Atsakingas skaitytojas“ paskatina aktyviau bendrauti su  bibliotekos lankytojais, jis augina bendruomeniškumo jausmą.

EPA projektų vadovė L. Jurevičienė atkreipia dėmesį, kad galimybė saugiai atsisveikinti su nereikalinga elektronika neapsiriboja vien tik bibliotekoms ir jų skaitytojams skirtu projektu. Ji taip pat primena, kad netinkamomis sąlygomis laikomos elektronikos atliekos tampa toksiškais teršalais, kurie gali turėti neigiamos įtakos tiek aplinkai, tiek žmonių sveikatai. Dėl to siekiama, kad žmonėms būtų kuo paprasčiau išmesti tokias atliekas.

Sugedusiai, nebenaudojamai smulkiajai elektronikai, baterijoms ir dujošvytėms lempoms mūsų šalyje yra skirti specialūs EPA konteineriai, kuriuos galima rasti ne tik bibliotekose, bet ir prekybos centruose, švietimo ir kitose įstaigose, o stambiagabaritę elektronikos įrangą EPA išveža nemokamai – tereikia užsiregistruoti organizacijos svetainėje www.epa.lt arba paskambinti telefonu 8 695 55 111.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Electrolux“, „Bosch“, „Siemens“, „Miele“, „Whirlpool“ ir kt. EPA vykdydama savo veiklą organizuoja atliekų surinkimą bei šalies mastu finansuoja daugiau kaip 67,6 proc.  elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymą.

Daugiau informacijos teirautis: Neringa Baranauskienė, strateginių santykių valdymo agentūra „Flow“, tel. +370 699 95672, e. paštas neringa@theflow.lt.

Užsisakyti naujienlaiškį

Pageidavimai / atsiliepimai

Naujausi įrašai

Archeologijos dienos web

Edukacija „Laukiniai augalai Lietuvos istorinėse virtuvėse“

Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia į edukaciją „Laukiniai augalai Lietuvos istorinėse virtuvėse“, kurią ves prof. Rimvydas Laužikas. Archeologijos dienoms skirtas renginys vyks birželio 15 ...
3

Paroda „Antikos įkvėpti“

Birželio 10 – rugpjūčio 31 d. Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje, V. Krėvės pr. 97A, veiks Juozo Grušo menų gimnazijos mokinių darbų ...
Pasidainavimai 2024 web

Pasidainavimai Kalniečių parko skaitykloje

Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka tęsia tradicinius pasidainavimus Kalniečių parke šalia skaityklos su folkloro ansambliu „Saulėlio“ ir kviečia į jaukius susibūrimus dainuojant visų pamėgtas lietuvių ...
Istorijų pasakojimo pasirodymas web

Niall de Búrca istorijų pasakojimo pasirodymas

Istorijų pasakotojas iš Airijos Niall de Búrca atvyksta į Kauną ir kviečia vaikus į nuotaikingą pasirodymą, kuris vyks birželio 20 d. 12 val. Kauno Vinco ...

Adresas: Laisvės al. 57
Tel. (8 37) 20 64 14
El. p. aptarnavimoskyrius@kaunas.mvb.lt

Adresas: A. Mapu g. 18
Tel. (8 37) 22 04 61
El. p. menas@kaunas.mvb.lt

Adresas: V. Krėvės pr. 97A
Tel. (8 37) 31 32 18
El. p. vaikai@kaunas.mvb.lt

Adresas: Veiverių g. 43
Tel. (8 37) 29 57 77
El. p. aleksotas@kaunas.mvb.lt

Adresas: Aušros g. 37
Tel. (8 37) 73 09 94
El. p. ausra@kaunas.mvb.lt

Adresas: Taikos pr. 113B
Tel. (8 37) 45 24 04
El. p. berzelis@kaunas.mvb.lt

Adresas: Savanorių pr. 377
Tel. (8 37) 41 11 85
El. p. dainavapit@kaunas.mvb.lt

Adresas: Šiaurės pr. 95
Tel. (8 37) 38 69 72
El. p. eiguliai@kaunas.mvb.lt

Adresas: Kovo 11-osios g. 24
Tel. (8 37) 45 74 65
El. p. girstupis@kaunas.mvb.lt

Adresas: Savanorių pr. 226
Tel. (8 37) 31 41 99
El. p. kalnieciai@kaunas.mvb.lt

Adresas: A. Stulginskio g. 61
Tel. (8 37) 36 30 70
El. p. neris@kaunas.mvb.lt

Adresas: Marių g. 37
Tel. (8 37) 37 35 60
El. p. palemonas@kaunas.mvb.lt

Vedėja Daiva Nevardauskienė
Adresas: Vaidoto g. 115
Tel. (8 37) 34 62 98
El. p. panemune@kaunas.mvb.lt

Adresas: P. Lukšio g. 60
Tel. (8 37) 31 41 08
El. p. parko@kaunas.mvb.lt

Adresas: Ekskavatorininkų g. 8
Tel. (8 37) 37 02 23
El. p. petrasiunai@kaunas.mvb.lt

Adresas: Raudondvario pl. 230
Tel. (8 37) 36 36 40
El. p. saltinis@kaunas.mvb.lt

Adresas: Sandėlių g. 7
Tel. (8 37) 74 01 67
El. p. sanciai@kaunas.mvb.lt

Adresas: Baltų pr. 51
Tel. (8 37) 23 88 40
El. p. silainiai@kaunas.mvb.lt

Adresas: Tirkiliškių g. 51
Tel. (8 37) 39 21 43
El. p. tirkiliskes@kaunas.mvb.lt

Adresas: J. Borutos g. 23
Tel. (8 37) 43 60 19
El. p. vingyte@kaunas.mvb.lt

Adresas: Raseinių g. 26
Tel. (8 37) 22 56 47
El. p. kuzmickis@kaunas.mvb.lt

Adresas: Romuvos g. 48
Tel. (8 37) 36 36 40
El. p. saltinis@kaunas.mvb.lt

Adresas: Chodkevičių g. 6
Tel. (8 37) 23 88 40
El. p. silainiai@kaunas.mvb.lt

Rekvizitai

Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka

Savivaldybės biudžetinė įstaiga

Laisvės al. 57, LT-44305 Kaunas

Įmonės kodas: 290145360

El. p. info@kaunas.mvb.lt

Tel. (8 37) 22 63 22

© 2018 Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka. Visos teisės saugomos

Svetainė atnaujinta 2024-06-14